Záhrada, ktorá uči
Cieľom projektu bolo prehĺbiť povedomie detí o spôsoboch starostlivosti o životné prostredie s využitím prostriedkov, ktoré nám sama príroda ponúka. V prvom rade sme sa zamerali na zber dažďovej vody prostredníctvom nádrže na vodu s kohútikom, ktorý by dokázali deti samé ovládať a nabrať si tak vodu do krhličiek pri polievaní.
Druhá úroveň projektu sa zameriavala na zriadenie kompostéru v priestoroch záhrady. Údržba kompostéru si vyžaduje dodržiavanie určitých postupov, preto sme tejto úrovni zapojili do realizácie projektu odborníka z organizácie CEEV Živica, ktorý formou workshopu predstavil proces kompostovania nielen deťom, zamestnancom, ale aj rodičom.
Tretia úroveň projektu sa týkala rekonštrukcie vyvýšeného záhonu, v ktorom si pestujeme zeleninu, kvety a bylinky a deti majú možnosť sledovať proces vývinu rastliny od semienka a podieľať sa na starostlivosti o záhon. Posledná úroveň projektu záhŕňala vytvorenie trvalkovej záhrady. Zámerom vytvorenia trvalkovej záhrady je okrem starostlivosti a poznávania jednotlivých druhov kvetov aj naša sebestačnosť v zabezpečovaní kvetov na aranžovanie. Darovaním vypestovaných kvetov sme vyčaili úsmevy na tvárach obdarovaných. Napríklad "našich babičiek" v Zariadení pre seniorov v Rači.
Tento projekt sa uskutočnil aj vďaka Zamestnaneckému grantovému programu Nadácia Orange.
2